Shadow

United Rugby Championship Fixtures 2021-22

United Rugby Championship Fixtures 2021-22
United Rugby Championship Fixtures 2021-22

Joined Rugby Championship Fixtures





The United Rugby Championship is a 16-group rivalry highlighting groups from Ireland, Italy, Scotland, South Africa and Wales.





It’s a rebrand and extension of the Pro14 competition, with South African establishments Bulls, Lions, Sharks and Stormers coming in.

Groups are parted into four pools – Irish, Welsh, South African and Italian and Scottish – and play every one of different sides home and away. They will likewise play the other 12 groups in the association home or away.

Results will decide positions in a solitary association table, with the main eight groups toward the finish of the normal season advancing to the quarter-finals. Semi-finals and a last will follow, with a group’s cultivating (one to eight) used to figure out who enjoys home benefit.

The following are the 2021-22 installations, with results refreshed during the mission, and you’ll likewise track down subtleties of past Pro14 campaigns.United Rugby Championship Fixtures 2021-22
All openers UK and Ireland time.

Cycle 1

Fri 24 Sept Zebre Parma 26-38 Lions

Fri 24 Sept Ulster 35-29 Glasgow Warriors

Fri 24 Sept Cardiff 33-21 Connacht

Sat 25 Sept Benetton 22-18 Stormers

Sat 25 Sept Leinster 31-3 Bulls

Sat 25 Sept Edinburgh 26-22 Scarlets

Sat 25 Sept Munster 42-17 Sharkss

Sun 26 Sept Dragons 23-27 Ospreys

Cycle 2

Fri 1 Oct Connacht 34-7 Bulls

Fri 1 Oct Scarlets 36-13 Lions

Sat 2 Oct Benetton 28-27 Edinburgh

Sat 2 Oct Glasgow Warriors 35-24 Sharks

Sat 2 Oct Zebre Parma 3-36 Ulster

Sat 2 Oct Ospreys 18-14 Cardiff

Sat 2 Oct Munster 34-18 Stormers

Sun 3 Oct Dragons 6-7 Leinster

Cycle 3

Fri 8 Oct Ulster 28-8 Benetton

Fri 8 Oct Ospreys 13-27 Sharks

Sat 9 Oct Leinster 43-7 Zebre Parma

Sat 9 Oct Glasgow Warriors 13-9 Lions

Sat 9 Oct Connacht 22-35 Dragons

Sat 9 Oct Edinburgh 20-20 Stormers

Sat 9 Oct Cardiff 19-29 Bulls

Sun 10 Oct Scarlets 13-43 Munster

Cycle 4

Fri 15 Oct Ulster 26-10 Lions

Fri 15 Oct Dragons 10-24 Stormers

Sat 16 Oct Zebre Parma 6-17 Glasgow Warriors

Sat 16 Oct Benetton 26-29 Ospreys

Sat 16 Oct Leinster 50-15 Scarlets

Sat 16 Oct Edinburgh 17-10 Bulls

Sat 16 Oct Munster 20-18 Connacht

Sat 16 Oct Cardiff 23-17 Sharks

Cycle 5

Fri 22 Oct Scarlets 34-28 Benetton

Fri 22 Oct Glasgow Warriors 15-31 Leinster

Sat 23 Oct Zebre Parma 10-27 Edinburgh

Sat 23 Oct Connacht 36-11 Ulster

Sat 23 Oct Cardiff 31-29 Dragons

Sat 23 Oct Ospreys 18-10 Munster

Fri 3 Dec Sharks 30-16 Bulls

Sat 4 Dec Stormers 19-37 Lions

Cycle 6

Fri 26 Nov Connacht 46-18 Ospreys

Sat 27 Nov Benetton 19-18 Glasgow Warriors

Sat 27 Nov Dragons 14-30 Edinburgh

Sat 27 Nov Leinster 10-20 Ulster

End of the week 11/12/13 Mar Stormers v Zebre Parma Live on Super Sport and Premier Sports

End of the week 11/12/13 Mar Sharks v Scarlets Live on Super Sport, S4C and Premier Sports

End of the week 11/12/13 Mar Bulls v Munster Live on Super Sport, S4C and Premier Sports

End of the week 11/12/13 Mar Lions v Cardiff Live on Super Sport, S4C and Premier Sports

Cycle 7

Fri 3 Dec Edinburgh 24-10 Benetton

Fri 3 Dec Leinster 47-19 Connacht

Sat 4 Dec Ospreys 19-13 Ulster

Sat 4 Dec Glasgow Warriors 33-14 Dragons

End of the week 18/19/20 Mar Bulls v Scarlets Live on Super Sport, BBC Wales and Premier Sports

End of the week 18/19/20 Mar Sharks v Zebre Parma Live on Super Sport, Italian TV and Premier Sports

End of the week 18/19/20 Mar Lions v Munster Live on Super Sport, RTE and Premier Sports

End of the week 18/19/20 Mar Stormers v Cardiff Live on Super Sport, S4C and Premier Sports

Cycle 8

Fri 24 Dec Zebre Parma 14-39 Benetton

Sun 26 Dec Cardiff P-P Scarlets (Covid cases at Cardiff)

Sun 26 Dec Ulster P-P Connacht (Covid cases at Ulster)

Sun 26 Dec Ospreys P-P Dragons (Covid cases at Ospreys)

Sun 26 Dec Munster P-P Leinster (Covid cases at Leinster)

Mon 27 Dec Glasgow Warriors P-P Edinburgh (Covid cases at Glasgow)

Sat 22 Jan Lions v Sharks (1pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 22 Jan Bulls v Stormers (3.05pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Cycle 9

Sat 1 Jan Dragons P-P Cardiff (Covid cases at the two clubs)

Sat 1 Jan Connacht 10-8 Munster

Sat 1 Jan Scarlets 22-19 Ospreys

Sat 1 Jan Ulster P-P Leinster (Covid cases at Ulster)

Sun 2 Jan Benetton P-P Zebre Parma (Covid cases at Benetton)

Sun 2 Jan Edinburgh P-P Glasgow Warriors (Covid cases at Glasgow)

Sat 5 Feb Bulls v Lions (1pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 5 Feb Stormers v Sharks (3.05pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Cycle 10

Sat 8 Jan Edinburgh 34-10 Cardiff

Sat 8 Jan Glasgow Warriors 38-19 Ospreys

Sat 8 Jan Munster 18-13 Ulster

Sat 8 Jan Scarlets P-P Dragons (Covid cases at Dragons)

Fri 25 Feb Zebre Parma v Bulls (5.30pm) Live on Super Sport, Premier Sports and Mediaset

Fri 25 Feb Leinster v Lions (7.35pm) Live on TG4, Super Sport and Premier Sports

Sat 26 Feb Connacht v Stormers (1pm) Live on RTE, Super Sport and Premier Sports

Sat 26 Feb Benetton v Sharks (3.05pm) Live on Mediaset, Super Sport and Premier Sports

Cycle 11

Fri 28 Jan Ulster v Scarlets (7.35pm) Live on Premier Sports

Fri 28 Jan Dragons v Benetton (7.35pm) Live on BBC Wales, Mediaset and Premier Sports

Sat 29 Jan Lions v Bulls (1pm) Live onSuper Sport and Premier Sports

Sat 29 Jan Connacht v Glasgow Warriors (2.55pm) Live on Premier Sports

Sat 29 Jan Sharks v Stormers (3.05pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 29 Jan Zebre Parma v Munster (5pm) Mediaset, RTÉ 2 and Premier Sports

Sat 29 Jan Ospreys v Edinburgh (5.15pm) Live on Premier Sports

Sat 29 Jan Cardiff v Leinster (7.35pm) Live on S4C, TG4 and Premier Sports

Cycle 12

Sat 12 Feb Lions v Stormers (1pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 12 Feb Bulls v Sharks (3.05pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Fri 18 Feb Munster v Edinburgh (7.35pm) Live on TG4 and Premier Sports

Fri 18 Feb Cardiff v Zebre Parma (7.35pm) Live on BBC Wales, Mediaset and Premier Sports

Sat 19 Feb Leinster v Ospreys (5pm) Live on RTÉ 2, S4C and Premier Sports

Sat 19 Feb Scarlets v Connacht (7.35pm) Live on S4C, TG4 and Premier Sports

Sat 19 Feb Glasgow Warriors v Benetton (7.35pm) Live on Premier Sports and Mediaset

Sun 20 Feb Dragons v Ulster (2pm) Live on Premier Sports

Cycle 13

Fri 4 Mar Ulster v Cardiff (7.35pm) Live on BBC NI, BBC Wales, RTÉ 2 and Premier Sports

Fri 4 Mar Edinburgh v Connacht (7.35pm) Live on Premier Sports and TG4

Sat 5 Mar Benetton v Leinster (12.55pm) Live on Mediaset, RTÉ 2 and Premier Sports

Sat 5 Mar Scarlets v Glasgow Warriors (5.15pm) Live on Premier Sports

Sat 5 Mar Munster v Dragons (5.15pm) Live on TG4, S4C and Premier Sports

Sun 6 Mar Ospreys v Zebre Parma (2pm) Live on S4C, Mediaset and Premier Sports

Sat 9 Apr Stormers v Bulls (1pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 9 Apr Sharks v Lions (3.05pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Cycle 14

Fri 25 Mar Lions v Ospreys (5pm) Live on Super Sport, BBC Wales and Premier Sports

Fri 25 Mar Munster v Benetton (7.35pm) Live on TG4, Mediaset and Premier Sports

Sat 26 Mar Zebre Parma v Scarlets (1pm) Live on Mediaset, BBC Wales and Premier Sports

Sat 26 Mar Stormers v Ulster (1pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 26 Mar Sharks v Edinburgh (3.05pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 26 Mar Cardiff v Glasgow Warriors (5.15pm) Live on Premier Sports

Sat 26 Mar Bulls v Dragons (7.15pm) Live on Super Sport, S4C and Premier Sports

Sat 26 Mar Connacht v Leinster (7.35pm) Live on RTE2 and Premier Sports

Cycle 15

Fri 1 Apr Sharks v Dragons (6.30pm) Live on Super Sport, BBC Wales and Premier Sports

Fri 1 Apr Glasgow Warriors v Zebre Parma (7.35pm) Live on Premier Sports and Mediaset

Sat 2 Apr Benetton v Connacht (early afternoon) Live on Mediaset, RTE 2 and Premier Sports

Sat 2 Apr Bulls v Ulster (1pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 2 Apr Lions v Edinburgh (3.05pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Sat 2 Apr Stormers v Ospreys (5.15pm) Live on Super Sport, S4C and Premier Sports

Sat 2 Apr Leinster v Munster (7pm) Live on TG4 and Premier Sports

Sat 2 Apr Scarlets v Cardiff (7.35pm) Live on Premier Sports

Cycle 16

Fri 22 Apr Stormers v Glasgow Warriors (5.30pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Fri 22 Apr Ulster v Munster (7.35pm) Live on BBC NI, RTE 2 and Premier Sports

Fri 22 Apr Edinburgh v Zebre Parma (7.45pm) Live on Premier Sports and Mediaset

Sat 23 Apr Bulls v Benetton (1pm) Live on Super Sport, Mediaset and Premier Sports

Sat 23 Apr Lions v Connacht (3.05pm) Live on Super Sport, RTE 2 and Premier Sports

Sat 23 Apr Dragons v Scarlets (3pm) Live on BBC Wales and Premier Sports

Sat 23 Apr Cardiff v Ospreys (5.15pm) Live on S4C and Premier Sports

Sat 23 Apr Sharks v Leinster (5.15pm) Live on Super Sport, TG4 and Premier Sports

Cycle 17

Fri 29 Apr Bulls v Glasgow Warriors (6pm) Live on Super Sport and Premier Sports

Fri 29 Apr Munster v Cardiff (7.35pm) Live on TG4, BBC Wales and Premier Sports

Sat 30 Apr Lions v Benetton (1pm) Live on Super Sport, Mediaset and Premier Sports

Sat 30 Apr Sharks v Connacht (3.05pm) Live on Super Sport, TG4 and Premier Sports

Sat 30 Apr Zebre Parma v Dragons (3.05pm) Live on Mediaset, S4C and Premier Sports

Sat 30 Apr Stormers v Leinster (5.15pm) Live on Super Sport, RTE 2 and Premier Sports

Sat 30 Apr Ospreys v Scarlets (5.15pm) Live on Premier Sports

Sat 30 Apr Edinburgh v Ulster (7.35pm) Live on Premier Sports

Cycle 18 – Weekend of 20/21/22 May

Benetton v Cardiff

Connacht v Zebre Parma

Mythical serpents v Lions

Glasgow Warriors v Munster

Leinster v Edinburgh

Ospreys v Bulls

Scarlets v Stormers

Ulster v Sharks

Quarter-finals – Weeekend of 3/4/5 June

Semi-finals – Weekend of 10/11/12 June

Last – Weekend of 17/18/19 June

—————————————————————————————————–

GUINNESS PRO14 RAINBOW CUP RESULTS

Leave a Reply

Your email address will not be published.

7 + 20 =

P